wtorek, 4 sierpnia 2020

{jak zmieniać świat robiąc swoje? O "Świecie naszych marzeń" Magdy Bębenek}


Mam wrażenie, że rok 2020 pisze właśnie obszerny raport na temat poczucia bezpieczeństwa ludzkości w obliczu nieznanych dotąd wirusów, szóstego masowego wymierania oraz katastrofy klimatycznej nie do zatrzymania. A my wszyscy, Ty i ja także, jesteśmy jednymi z miliardów (anty)bohaterów tej opowieści... 

"[...] Prawdziwe poczucie bezpieczeństwa może być odnalezione
jedynie w nas samych – oparte na pewności, że damy sobie radę,
że to, co się dzieje, jest w porządku i do czegoś nas doprowadzi,
choć w tej chwili jeszcze nie musimy tego rozumieć."
Magda Bębenek
 
W czasach, gdy testowane są nasze ludzkie odruchy, reakcje na zło, solidarność, a także nasza świadomość, dzięki której lub bez której podejmujemy decyzje, potrzebujemy ludzi-inspiracji. Takich, którzy nie tylko wyrwali się z tej łatwo sterowalnej masy, ale także pomagają innym i zachęcają ich do pójścia własną ścieżką. Ludzi, którzy na przekór wszelkim przeciwnościom spełniają marzenia, tworzą swój własny świat dbając jednocześnie o to, by wspierać ten wspólny. Magda Bębenek, aktywistka, podróżniczka, autorka oraz inicjatorka projektów społecznych i ekologicznych w swojej najnowszej książce zabiera nas do świata czternastu bardzo inspirujących kobiet. "Polka potrafi. Świat naszych marzeń" to zapis historii zwykłych osób, które nie boją się  robić rzeczy niezwykłe - podążać za marzeniami, tworząc zupełnie nową jakość w swoich lokalnych społecznościach. Angażują się ekologicznie, społecznie i politycznie, kierując się wizją świata, w którym chciałyby żyć i który chciałyby pozostawić po sobie swoim dzieciom. 

Jakkolwiek górnolotnie to wszystko nie brzmi, książka nie ma w sobie nic z modnych poradników jeszcze bardziej modnych coachów. Jest zbiorem fascynujących pomysłów na siebie, tworzenia wokół siebie świata, w jakim chcielibyśmy żyć i inspirowania innych do robienia tego samego - znalezienia własnej drogi i podążania nią, ale z szerszą niż tylko "podwórkowa" perspektywą. 
Książka zahacza o edukację alternatywną, zielarstwo, odpowiedzialnie prowadzony biznes czy przeciwdziałanie wykluczeniom i pokazuje sposoby, w jaki bohaterki wykorzystują swoje zasoby do wprowadzenia w życie wymarzonej wizji rzeczywistości. Pozostają przy tym czułe, mądre i otwarte, zachęcają do włączenia się w ich działania oraz podejmowanie swoich. Jak myślisz? Może warto się zastanowić, czy osiągnięcia technologiczne i cały ten nasz "skok cywilizacyjny" nie poszedł o krok za daleko? Może warto się na moment zatrzymać i przypomnieć sobie skąd pochodzimy, bez czego nie poradzimy sobie w świecie, jako gatunek? Może warto wrócić do korzeni i budować nowy świat w oparciu o mądrość natury i doświadczenia pokoleń przed nami, a nie gnać w niesprecyzowanym kierunku? Nie chodzi mi o to, byśmy całkowicie zrezygnowali z nowoczesności, z odkrywania nowych rzeczy. Postęp pcha świat do przodu. Jednak myślę, że już czas, byśmy naszą kosmiczną technologię wykorzystywali przede wszystkim do ochrony tego, co mamy najcenniejsze. Wiesz, co mam na myśli, prawda? 

Zastanawiasz się czasem, jak zrobić pierwszy krok i powrócić do natury w codziennym życiu w pełnym technologii świecie? A może chcesz odpowiedzialnie prowadzić swój biznes i podejmować świadome decyzje zakupowe? Czy wiesz, jaki wpływ na nasze życie ma dialog, łączenie się ponad podziałami, ekologiczne rolnictwo oraz odpowiedzialna, inkluzywna polityka? Jak wykorzystać swoją kreatywność, aby stworzyć świat przyjazny sobie i innym? Jak Twój talent może pomóc zbudować świat naszych marzeń? Zajrzyj do tej książki. 

Uściski, k. 

16 komentarzy:

 1. Generalnie nie czytamy książek o takiej tematyce ale ta zapowiada się interesująco :) Na pewno wiele wniesie do naszego życia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaką tematykę macie na myśli? Bo, tak jak napisałam, to nie jest żaden poradnik, ani inna forma kołczowania. :) Naprawdę warto poznać te 13 historii czternastu niesamowitych i inspirujących kobiet. Polecam z całego serca.

   Usuń
 2. o kurczę, ale klimatyczne foty :O wow, jestem pod wrazeniem...a książka wydaje sie ciekawa, chetnie siegne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! No i oczywiście zapraszam częściej! :)

   Usuń
 3. Lubię takie inspirujące historie z kobietami w głównej roli. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magda oddała głos 14 kobietom, wszystkie są naprawdę niesamowite i warte Twojej uwagi. :)

   Usuń
 4. Dziękuję za poświęcenie wpisu książce :))
  Ciekawa jestem, czy jest jakaś konkretna historia, która najbardziej z Tobą została? Albo jakiś cytat, który zapisał się w pamięci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbardziej przemówił do mnie rozdział "Po to się urodziłam" i jego bohaterka Ania. Ponieważ sama przechodziłam (chyba nadal jeszcze przechodzę) różne związane z odżywianiem trudności, dobrze było poczuć, że nie ja jedna i że to całkiem normalne, że sobie w pewnych kwestiach nie radzę oraz że to nie tylko moja wina. Uzależnienie od jedzenia/nie jedzenia to coś, z czym jest o wiele trudniej walczyć i wygrać, niż z najgorszym narkotykiem świata - bo jedzenia potrzebujemy, by żyć... och, temat rzeka. Ale to dla mnie bardzo ważny rozdział. Nie jedyny bliski, ale chyba najbliższy. Dziękuję!

   Usuń
 5. zdjęcia genialne, bardzo mi się podobają, co do samej książki to nie jestem przekonana, nie lubię takiej tematyki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że ta książka mogłaby Cię zaskoczyć. Bo to nie jest poradnik, jak żyć, ani książka w stylu "Twój kołcz poleca". Magda oddała w każdym z 13 rozdziałów głos prawdziwym, interesującym i bardzo inspirującym kobietom, które same, własnymi słowami, opowiadają swoją historię. I to nie są historie "od pucybuta do milionera" ani inne tego typu. To są historie opowiadające o dziewczynach, które zajmują się aktywizowaniem swoich lokalnych społeczności poprzez pracę, którą wykonują, o tym czy niepełnosprawność wpływa na prowadzenie własnej firmy, o tym jak zrobiły pierwszy krok w kierunku tworzenia świata, w którym chciałyby żyć.

   Usuń
 6. To musi byc bardzo inspirujaca lektura, chetnie przeczytam. Dziekuje za ciekawa recenzje! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Skoro nie jest "coachowa", to już dostaje dodatkowe punkty. Być może sprawdzę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa prozpoycja i myślę, że znajdzie wielu chętnych :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa i inspirująca książka, zapisuję na listę książek do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Od czasu do czasu czytam takie książki, tytuł zapisany

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój czas i komentarz. :)

Ps. bardzo proszę bez spamowania w komentarzach linkami do stron firmowych - to nie przejdzie. ;)