środa, 15 grudnia 2021

{kozi prezentownik 2021: najlepsze książki pod choinkę }Typowe świąteczne prezentowniki to nie jest moja mocna strona, dlatego dotąd nie stworzyłam ani jednego na blogu. Ale uważam, że nie ma lepszego prezentu, niż książka. Z każdej okazji i bez okazji. Dlatego dziś polecę Ci książki dla ludzi o różnych zainteresowaniach, które świetnie sprawdzą się w roli prezentu pod choinkę. 


1. Książki dla miłośników przyrody

Oto dwie książki, które opisują symbiozę ludzi i przyrody, skłaniają do refleksji, zwracają uwagę na to, jak nasze działania i wybory wpływają na to, co mamy najcenniejsze i dzięki czemu żyjemy - naturę. Wiedza ludyczna i naukowa miesza się w opowieści Kimmerer z magią. Z kolei Powers tka swoje historie niesamowitym językiem, intryguje i nie pozwala się oderwać od lektury. To dwie świetne pozycje na prezent dla ekolożki/ekologa, osoby której serce bije po zielonej stronie mocy. 

 • "Listowieść" Richard Powers

Wydawnictwo WAB, Warszawa 2021, przeł. Michał Kłobukowski

"Listowieść to ekologiczny epos o drzewach i ludziach, którzy je rozumieją. Dziewięć powiązanych ze sobą opowieści pozwala inaczej spojrzeć na świat i wciąga czytelnika w postępującą katastrofę. Historie bohaterów, ułożone jedna w drugiej niczym słoje drzewa, tworzą niezwykłą powieść stawiającą ważne pytania o przyszłość naszą i naszej planety." 

 • "Pieśń Ziemi. Rdzenna mądrość, wiedza naukowa i lekcje płynące z natury" Robin Wall Kimmerer

Wydawnictwo Znak, Kraków 2020, przeł. Monika Bukowska

"Robin Wall Kimmerer, profesor botaniki i członkini plemienia Potawatomi, pokazuje, że nie jest za późno, by naprawić relację z otaczającym nas światem. Łącząc obszerną wiedzę naukową z rdzenną mądrością przodków, przypomina o lekcjach naszego najstarszego nauczyciela -natury. [...]"


2. Książki ku pokrzepieniu serc

Pierwsza z nich to zbiór inspirujących, otwierających umysł i poszerzających horyzonty rozmów ze znanymi ludźmi kultury. Dostałam ją w prezencie od wydawnictwa i to jeden z tych naprawdę idealnie trafionych prezentów. Druga - zbiór tekstów księdza Bonieckiego poruszających te łatwe i te trudne dla współczesnego kościoła tematy. To także był prezent i muszę przyznać, że dopiero w tym roku po nią sięgnęłam. I nie żałuję! Obie czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Obie otworzyły mi oczy na pewne sprawy, poszerzyły moje horyzonty i pozwoliły spojrzeć na pewne wydarzenia z zupełnie innej perspektywy.  

 • "Blisko bliżej. Rozmowy o tym, co najważniejsze" Katarzyna Kubisiowska

Wydawnictwo Znak, Kraków 2021

"Tylko w bliskości rodzi się prawdziwa rozmowa - mówi Katarzyna Kubisiowska. [...] Do rozmów zaprasza kluczowe postaci polskiej kultury. Jej rozmówcy zgodnie twierdzą, że potrafi budować bezpieczną atmosferę, stawiać nieszablonowe pytania, drążyć tematy, o których wcześniej nigdy z nikim nie rozmawiali. 
Z Katarzyną Nosowską o nadziei, z Agnieszką Holland o wspólnocie, z Ireną Santor o pasji - to tylko niektóre z rozmów o tym, co najważniejsze. 
Inspirujące, mądre, skłaniające do refleksji - bliskie spotkania, z których każde może na zawsze odmienić nasze spojrzenie na świat." 

 • "Połączenie odebrane" Ks. Adam Boniecki

Wydawnictwo Znak, Kraków 2018

"Co zrobić z wykluczonymi? czym jest kościelny feminizm? Jak pogodzić się ze starością? Czy spowiedź może być terapią? Jak stawiać opór terroryzmowi? dlaczego tak wielu Polaków ma kłopot  papieżem Franciszkiem? czy można jeść mięso? to tylko niektóre tematy poruszane w tej książce przez ks. Adama Bonieckiego. Połączenie odebrane jest wyborem najistotniejszych, ponadczasowych tekstów ks. Bonieckiego z ostatnich lat, publikowanych na łamach Tygodnika Powszechnego. Jego głos - pełen akceptacji, mądrości i zrozumienia - jest właśnie tym, czego potrzeba polskiej debacie." 


3. Książki dla dzieci (tych mniejszych i tych całkiem dużych)

Czy książki dla dzieci mogą czytać tylko dzieci? Pewnie, że nie! Ja na przykład nie mam dzieci, a książki dla nich - uwielbiam! Staram się rozbudzić chęć czytania w najmłodszych członkach mojej najbliższej rodziny kupując im z okazji różnych uroczystości czy świąt także książki. W tym roku padło między innymi na te dwie traktujące o jakże ludzkich sprawach. I bawiłam się doskonale czytając je i oglądając! Ty też będziesz!

 • "Książka o bąkach. Leksykon pierdów" Stine Dreyer i Hanna Dreyer

Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2021, przeł. Elżbieta Frątczak-Nowotny

"Oto leksykon jakiego jeszcze nie było. Zabawna książka o niezręcznym zjawisku, o którym - w przeciwieństwie do dorosłych - dzieci uwielbiają rozmawiać. Wiatry, gazy, bąki, pierdy... Głośne,ciche, pojedyncze, w seriach. To jedna z tych rzeczy, które łączą ludzi ze zwierzętami, a której doświadcza każdy - nawet królowa." 

 • "Brud. Cuchnąca historia higieny" Piotr Socha, Monika Utnik-Strugała

Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2021

"Dlaczego spłukiwana wodą ubikacja jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości? Czy makijaż może zabić? Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Co miał w nosie doktor dżuma? Jak się myją kosmonautki? Przed wami kompendium wiedzy o obyczajach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną, zilustrowane z niebywałym rozmachem przez twórcę bestsellerowych "Pszczół" i "Drzew"."


4. Książki dla fanów designu i architektury wnętrz

Wybrałam dla Ciebie dwie książki trochę z mojej "półki" blogowej. Jedną z nich wygrałam w konkursie zorganizowanym przez autorkę - blogerkę wnętrzarską z ogromnym doświadczeniem, wiedzą i sercem do urządzania wnętrz. To kompendium wiedzy, którą Kasia zbierała przez lata pracy.
Druga -  napisana przez autorkę poczytnego bloga o ludziach i ich domach - to prezent od Wydawnictwa. Ale to nie znaczy, że sama nie kupiłabym tych książek. A jakże, kupiłabym! Bo urządzanie wnętrz to mój konik, coś co lubię. A blogi obu autorek znam i śledzę od lat. 


 • "Dizajn miejsc codziennych" Aleksandra Koperda, fot. Michał Lichtański

Wydawnictwo Znak Koncept, Kraków 2021

"Dobry dizajn jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy go dostrzec i umiejętnie zaadaptować do własnych potrzeb. Ta książka pomoże ci zrozumieć istotę wzornictwa, poznać klasyczne elementy dizajnu i znaleźć inspiracje. [...] Przez dziurkę od klucza podejrzysz, jak mieszkają mistrzowie projektowania przestrzeni, poznasz ponadczasowe modele mebli określane mianem klasyki i wiodące trendy oraz otrzymasz wskazówki, jak łączyć na pozór zwykłe przedmioty z wyrafinowanymi drobiazgami. Autorka zdradzi ci adresy sklepów ze starociami, fabryk mebli, pchlich targów, cepelii i showroomów. Odwiedzisz z nią pracownie niezwykłych artystów, studio tatuażu, spektakularne prywatne wnętrza i małe rzemieślnicze warsztaty. [...]"

 • "Pomysł na dom. Poradnik projektowania" Katarzyna Bobocińska-Czerwińska

Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2021

"Planujesz remont lub właśnie kupiłeś mieszkanie albo dom? Chciałbyś samodzielnie zaprojektować własne wnętrze, ale nie wiesz, jak to zrobić? Boisz się, że popełnisz błędy, które ciężko będzie odwrócić? Martwisz się, że wydasz pieniądze na meble i sprzęty, które nie tylko nie będą do siebie pasować, ale również okażą się bezużyteczne? Ta książka powstała z myślą o tobie! Autorka poprowadzi cię przez wszystkie etapy projektowania domu/mieszkania."


5. Książki dla tych "wiecznie na diecie" 

Tak, byłam zakładniczką "tego co ludzie pomyślą", jak mnie ocenią, gdy na mnie spojrzą przez większość dorosłego życia i taki sam, zbyt długi, czas spędziłam wynajdując coraz to nowsze diety - byleby tylko sprostać czyimś oczekiwaniom i chorym kanonom piękna. Nadal zdarza mi się tym przejmować, ale pracuję nad tym. 

Codziennie mam kontakt z kobietami i mężczyznami, którzy mają niskie poczucie własnej wartości wyniesione z domu, ale też ze szkoły. Próbujemy osiągnąć ten nieistniejący ideał, ciągle walczymy o "lepszą wersję siebie" zamiast po prostu być sobą. Mówię o ciałoneutralności (ciało to ciało, jest neutralne, nie ma potrzeby go oceniać) i wystawiam się na hejt. W społeczeństwie dominuje pogląd, że gruby to na pewno leniwy, a chudy to piękny (choć po cichu mogą walczyć o swoje życie, walczyć z chorobą, mierzyć się z różnymi zaburzeniami, o których nie masz pojęcia!). Mówimy dużo o otyłości, ale nie zapominajmy o anoreksji i ortoreksji (obsesji na punkcie zdrowego odżywiania i ćwiczeń), do których przyczyniają się kolorowe gazetki, programy telewizyjne i "eksperci".
Wszystkie trzy to c h o r o b y. 

Wybrałam dwie fantastyczne książki, które powinna przeczytać każda osoba (nie tylko kobieta, choć to kobiety występują tu w roli głównej), która kiedykolwiek pomyślała o sobie, że nie jest wystarczająco dobra, piękna, mądra, szczupła. Jesteś wystarczająca taka, jaka jesteś. 

 • "Bez liczenia i ważenia. Zdrowszy styl życia na własnych zasadach" Monika Ciesielska

Wydawnictwo Pełne Czasu, Kraków 2021

"Chciałabym, żeby kobiety przestały bać się jedzenia. żeby znalazły równowagę pomiędzy tym, co służy ciału, a tym, co sprawia przyjemność. Żeby nie zakopywały smutku w stosie czipsów, a połamanych serc nie kleiły czekoladą. Emocji się nie je! Wszystkie podlegamy uniwersalnym zasadom regulacji masy ciała i wpływu jedzenia na zdrowie. mimo to każda z nas może - a nawet powinna - realizować te zasady po swojemu. Oddaję w twoje ręce poradnik oparty na wynikach rzetelnych badań naukowych, w którym pokażę Ci, że w zdrow(sz)ym stylu życia jest miejsce na wszystko, co lubisz. Chcesz się przekonać? Nie odkładaj siebie na później, do dzieła!"

 • "Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety" dr Renee Engeln

Wydawnictwo WAB, Warszawa 2021 (wznowienie), przeł. Marta Bazylewska

"Żyjemy w świecie, w którym wmawia się kobietom, że ich największą wartością jest piękny wygląd. Wizerunek kreowany przez koncerny kosmetyczne, kliniki urody jest puszczany w świat dzięki reklamom, programom rozrywkowym i kolorowym magazynom. Nie powinno więc dziwić, jak wiele z nas cierpi z powodu atakujące nas z każdej strony obsesji piękna. Czujemy się w obowiązku, by sprostać wymogom narzucanym nam przez kulturę popularną, którą same po części stworzyłyśmy." 


6. Inspirujące książki nie tylko dla kobiet, choć z kobietami w rolach głównych

Tę pierwszą kupiłam z myślą o jednej młodej damie, ale sama po prostu ją połknęłam! Mam 37 lat i nie miałam pojęcia, ile niesamowitych, inspirujących i mądrych kobiet żyło i żyje w Polsce! Ta książka w rękach dziewczynki jest zbiorem arcyciekawych opowieści, ale w rękach mamy, cioci, babci, taty, wujka, dziadka - także narzędziem ułatwiającym budowanie poczucia własnej wartości w najmłodszym pokoleniu. Kobiety potrafią! Mogą! Chcą! I robią wszystko to, czego pragną! I to jest niesamowicie inspirujące. 

Druga książka, och o niej nie chciałabym opowiadać za dużo. Warto ją przeczytać, bo jest oparta na niezwykłych, historycznych wydarzeniach, ale też pełna silnych, charakternych bohaterek. Z chęcią obejrzałabym film na jej podstawie... no i Norwegia. Wiadomo. ;)

 • "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek" Sylwia Chutnik

Wydawnictwo Debit, Katowice 2021

"Po sukcesie poprzednich tomów Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek obsypanych licznymi nagrodami, przetłumaczonych na 49 języków i przeczytanych przez ponad 5 milionów dzieci, do rąk czytelniczek i czytelników trafia 100 historii niezwykłych kobiet, które związały swoje życie z Polską. 
Sławne na całym świecie i anonimowe, żyjące dawniej i współcześnie, pewne siebie i nieśmiałe, przemierzające dalekie kraje i działające lokalnie, Polki z  pochodzenia i Polki z wyboru. Od królowych i podróżniczek po wybitne pisarki, aktywistki, mistrzynie sportu i naukowczynie - wszystkie inspirują do tego, by brać sprawy w swoje ręce. Każda z tych bohaterek może zachęcić do podążania za marzeniami, a w chwilach zwątpienia przypomnieć, że trudności da się przezwyciężyć. Takie opowieści warto dziś czytać i dziewczynkom, i chłopcom!"

 • "Kobiety z Vardø" Kiran Millwood Hargrave

Wydawnictwo Znak litera nova, Kraków 2020, przeł. Jędrzej Polak

"Kobiety z Vardø to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o mieszkankach maleńkiej wyspy na północy Norwegii, gdzie 91 osób zostało spalonych na stosie za czary i obcowanie z szatanem, gdzie mężczyźni urządzili polowanie na kobiety, a największym i najczęściej jedynym grzechem było posiadanie własnego zdania i silnego charakteru." 


7. Książki dla emigrantów - byłych, przyszłych i teraźniejszych

Norwegia? A może Alaska? Który kierunek wybierasz na swoją emigrację? A może już mieszkasz w innym kraju? Może wracasz do Polski, albo wróciłaś/eś jakiś czas temu - jak ja - i nie do końca możesz się odnaleźć? Znasz dobrze jasne i ciemne strony życia w obcym kraju? Jedno jest pewne: autorzy poniższych książek bez owijania w bawełnę i koloryzowania opowiadają o swoich przeżyciach, o miejscach, które wybrali (albo które ich wybrały) oraz o ludziach towarzyszących im na tym etapie życia. 

 • "NOrWAY. Półdzienniki z emigracji" Piotr Mikołajczak

Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2021

"Życie według trzech P – pracować, płacić, przeżyć. Litry wódki z przemytu, słoiki z musztardą, w których lądują niedopałki papierosów wypalanych jeden za drugim przez króla Mirasa. Zmęczeni emigranci walczący o norweskie korony. Na ulicach szczury i bezdomni krążący po zaułkach pachnącej trawą dzielnicy Grünerløkka w Oslo. Gdzieś między tym wszystkim cytowanie Franka Herberta, nadwrażliwość i nauczanie religii. To też Norwegia, choć próżno szukać takich obrazów pod hasztagiem #norway.

Ta książka nie jest reportażem ani zapiskami z osobliwych zarobkowych „wakacji”. Nie jest też próbą odmalowania portretu polskiego emigranta w Norwegii. To opowieści o tych, dla których kraina fiordów miała być lekiem na całe zło, gwarantem dobrobytu. Zapis obserwacji kogoś, kto – aby przetrwać – musiał zacząć marzyć na nowo, przytłumić wrażliwość, rozszerzyć zasoby ironii i spojrzeć na wszystko z dystansem.

NOrWAY. Półdzienniki z emigracji to wspomnienia z trzyletniego pobytu w jednym z najszczęśliwszych państw świata. To opowieść o zmaganiach z depresją, długami i samotnością. O pobycie w miejscu, które może łatwo zdusić i połknąć. O doświadczaniu raju – ale tylko przez tych, którzy będą w stanie go dostrzec i zrozumieć."

 • "Alaska. Przystanek na krańcu świata" Damian Hardaś

Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2021

"Czy na Alasce płaci się mieszkańcom za życie? Kto, jak i dlaczego wciąż poluje tam na wieloryby? Co zrobić, gdy stanie się oko w oko z łosiem?

Witajcie na Alasce! – największym i najrzadziej zaludnionym stanie Ameryki, gdzie na kilometr kwadratowy przypada pół mieszkańca, a do stolicy nie prowadzi żadna droga lądowa. Żyje się tutaj w otoczeniu zapierającej dech w piersiach dzikiej przyrody i na granicy płyt tektonicznych, więc doświadczenie trzęsienia ziemi jest tak samo prawdopodobne, jak spotkanie niedźwiedzia czy spacer po lodowcu.

Alaska – kojarzona z zimnem, wysokimi górami i życiem na odludziu – jest o wiele bardziej różnorodna, niż może się wydawać. Damian Hadaś opowiada o jej kontrastach, postępujących zmianach klimatycznych, trudnej historii rdzennych mieszkańców, fenomenie „Wszystko za życie”, ale też o tym, jacy są Alaskijczycy i czy naprawdę jest tu tak zimno, jak myślimy."

8. Książki dla głodnych wiedzy

Kilka ładnych lat temu (w 2015 roku!) pisałam >>> tu o "Atlasie Wysp Odległych" <<< i gdy zobaczyłam to wydanie leksykonu latarni morskich od razu wróciłam do niej myślami. Pięknie wydana, ilustrowana i pełna niesamowitych opowieści o latarniach morskich z całego świata książka z nutką nostalgii.

Z kolei Tesla dziś kojarzy się chyba głównie z autami elektrycznymi i jednym z udziałowców tego przedsiębiorstwa - Elonem Muskiem. Może właśnie dlatego warto przeczytać niesamowitą opowieść o człowieku, który był inspiracją, geniuszem i nietuzinkową postacią już w czasach, w których żył? 

Te książki to naprawdę dobry pomysł na prezent świąteczny dla ciekawych świata ludzi. 

 • "Światło na krańcach świata. Mały atlas latarni morskich" Jose Luis Gonzales Macias

Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2021, przeł. Patryk Gołębiowski

"Niewidomy latarnik podtrzymuje światło na kole podbiegunowym, dzielna dziewczyna ratuje rozbitków, gatunek ptaka znika po wybudowaniu latarni, duch pisze w nocy na maszynie, ekscentryczny inwestor wznosi wieżę w niedostępnym miejscu na pełnym morzu, dwójka skłóconych latarników zostaje odcięta od świata na klaustrofobicznej wysepce. W wielu zaskakujących historiach odległe latarnie są związane z życiem Edgara Allana Poego, Virginii Woolf i Nelsona Mandeli, a wszystko składa się na doświadczenie wspaniałej wyprawy ku odległym zakątkom i czasom, gdzie niczym w kalejdoskopie mieszają się samotność, szaleństwo, odwaga i szczęście.

"Światło na krańcach świata" – nawiązujące tytułem do powieści Juliusza Verne’a Latarnia na końcu świata – to unikalna kolekcja ponad trzydziestu opartych na faktach opowieści opatrzonych zachwycającymi ilustracjami, mapami morskimi, schematami architektonicznymi i ciekawostkami na temat odległych latarni. Nie jest to jednak podręcznik geografii, ale jedyny taki paszport dla podróżników marzycieli. Fascynująca i piękna książka, niezwykła jak opisane w niej latarnie."

 • "Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa" W. Bernard Carlson

Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2020, przeł. Jan Szkudliński

"Nikola Tesla jest w dużej mierze jednym z twórców współczesnego świata. Przyczynił się do rewolucji elektrycznej, która całkowicie zmieniła ludzkie życie na przełomie XIX i XX wieku. Wynalazł radio, dynamo rowerowe, baterię słoneczną i widowiskowy transformator nazwany od jego nazwiska. To w dużej mierze dzięki niemu istnieje nowoczesny świat, który znamy.

Tesla był również jednym z najbardziej znanych w ówczesnej Ameryce naukowców. Dbał o swój wizerunek, udzielając wielu wywiadów, opowiadając o swoich wynalazkach i o tym, co jeszcze chciałby stworzyć. Przeprowadzał publiczne pokazy swoich wynalazków, olśniewając widownię wykorzystywaniem prądu. Jego życie naznaczone było również konkurencją z innym wielkim umysłem tamtych czasów – Thomasem Alvą Edisonem, który wykorzystywał i opatentował pod swoim nazwiskiem wiele wynalazków genialnego Serba.

W. Bernard Carlson przygląda się Tesli nie tylko pod kątem jego osobowości, ale również szeroko opisując czasy i realia, w których działał. Skupia się również na konkretnych wynalazkach i procesem pracy nad nimi. Pochyla się nad tym, w jaki sposób Tesla pracował, jak próbował w eksperymentalny sposób urzeczywistnić swoje idee, które wielu mogły wydawać się błędne. Opisuje, jak doprowadził do opatentowania niemal trzystu swoich wynalazków. Opierając się na oryginalnych dokumentach, wskazuje, jak Tesla potrafił przyciągać zainteresowanie publiczności, tworząc mity na swój temat i świadomie kreując swój wizerunek ekscentrycznego wizjonera, geniusza na skraju szaleństwa."

9. Niebanalne książki o relacjach

Elif Shafak nie muszę chyba przedstawiać. To jedna z najbardziej znanych tureckich pisarek. Jej książki czyta się z ogromna lekkością i wrażeniem, że pisanie przychodzi jej równie lekko. Przepiękna opowieść o miłości, nie tylko do drugiego człowieka, ale i do boga czy absolutu. 

Natomiast McCann i jego powieść to jest jakis kosmos! Gwarantuję, że czegoś takiego jeszcze nie czytałaś/eś! 1001 rozdziałów, niektóre składają się tylko z jednego zdania. A w tych rozdziałach dwie historie z dwóch stron barykady, które łączy jedno: podobne doświadczenie. Jeśli nie jesteś przekonana/y, to koniecznie przeczytaj recenzję Michała Nogasia - Nogaś na stronie

 • "Apeirogon" Colum McCann

Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2021, przeł. Aga Zano

"Nominowana do Nagrody Bookera, finalistka Dublin Literary Award, nagrodzona National Jewish Book Award historia dwóch śmiertelnych wrogów zjednoczonych w obliczu straty. 

Rami Elhanan jest Izraelczykiem, a Bassam Aramin Palestyńczykiem. Dzieli ich wszystko. Podczas spotkania z przyjaciółkami Smadar, córka Ramiego, ginie w wyniku samobójczego zamachu w centrum Jerozolimy. Dziesięć lat później Abir, córka Bassama, zostaje śmiertelnie postrzelona na przerwie między lekcjami. Tragiczna śmierć córek nierozerwalnie zbliża ojców i na przekór wszystkiemu daje początek długoletniej przyjaźni oraz wspólnej misji.
McCann z geometryczną precyzją tka misterną fabułę na wzór apeirogonu – wielokąta o nieskończonej liczbie boków. Łączy fikcję, historię, politykę, sztukę i naturę w pełną nadziei opowieść o miłości i przyjaźni, stracie i przynależności. Opowieść, której świat potrzebuje właśnie teraz i która – podobnie jak opisany w niej konflikt – niepokoi i nie pozwala o sobie zapomnieć."


 • "Czterdzieści zasad miłości" Elif Shafak

Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2021, przeł. Ewa Elżbieta Nowakowska

"Ella Rubinstein – Amerykanka, lat niespełna czterdzieści, trójka dorastających dzieci i małżeństwo w trakcie rozpadu. Każdy jej dzień wygląda tak samo: dba o dom oraz przygotowuje pełnowartościowe posiłki dla najbliższych. Do czasu, gdy zostaje zatrudniona jako recenzentka w jednej z agencji literackich. Jej pierwsze zlecenie to maszynopis powieści o Rumim – trzynastowiecznym poecie nazywanym Szekspirem świata islamu. Ella, początkowo sceptyczna, wraz z lekturą odkrywa, że historia Rumiego w zdumiewający sposób odzwierciedla jej własną. Od tego momentu jej życie diametralnie się zmienia."10. Książki dla spragnionych odrobiny magii...

Dotarłaś/eś aż tu? Brawo! To już ostatnie moje propozycje prezentów świątecznych w tym wpisie. Zostawiłam na koniec dwie książki: jedna z nich to mój przedświąteczny klasyk, do którego wracam od lat. Druga - tegoroczne odkrycie. 

Terry Pratchett i jego "Wiedźmikołaj" to jedna z moich ulubionych części cyklu Świata Dysku. Bawi, uczy, zaskakuje, ale przede wszystkim jednak... bawi. :) Natomiast "Listopadowe porzeczki" to moje pierwsze i niezwykle udane spotkanie z literaturą estońską! Co to jest za książka! Dawna wieś, ludowe wierzenia, dziwne stwory, miłość, humor i to wszystko doprawione odpowiednią porcją grozy i niepokoju. Polecam amatorom dawnych wierzeń ludowych, mitologii, ale też czarnego humoru. Dla mnie - bomba! :) I zdaje się, że wszyscy Estończycy też tak sądzą. Podobno to jedna z tych książek, którą każdy mieszkaniec tego kraju ma w domu. 

 • "Listopadowe porzeczki" Andrus Kivirähk

Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021, przeł. Anna Michalczuk-Podlecki

"Nietuzinkowa powieść wypełniona czarnym humorem i przeszywającą grozą, w której mitologia miesza się z surową, naturalistyczną rzeczywistością, a stare wierzenia łączą z chrześcijaństwem. Estońska dziewiętnastowieczna wioska, której rytm wyznaczają kolejne kartki z kalendarza. To w niej toczy się tragiczna i zaskakująca historia miłosna Hansa, Liiny i Jaana.

W tamtejszym świecie można było natknąć się na stworzenia zwane 'krattami'. Choć wydawałoby się, że mogą być straszne, w istocie są bardzo pomocne podczas podkradania pożywienia z pobliskiego dworu. By ożywić kratta i dać mu duszę, chłopi podpisują z diabłem cyrograf – sprytnie jednak go oszukując i zamiast krwi używając soku z porzeczek… Co może pójść nie tak?

Powieść Kivirähka to książka szalona, pełna zadziwiających (i dziwacznych) zwrotów akcji. Niestereotypowa, okrutna, naturalistyczna i romantyczna zarazem. Nie da się pojąć świata estońskiej wioski „szkiełkiem i okiem”. Trzeba uruchomić wyobraźnię, empatię i przyjąć go z niepokojem oraz… gromkim śmiechem."

 • "Wiedźmikołaj" Terry Pratchett

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2012, przeł. Piotr W. Cholewa

"Zaskakująca opowieść, pełna ironii i humoru, przypadnie do gustu miłośnikom prozy Terry’ego Pratchetta. “Wiedźmikołaj” to idealna lektura na czas świąteczny. Jeśli fascynują Cię niestworzone opowieści ze Świata Dysku, to nie możesz pominąć “Wiedźmikołaja”. Książka stanowi kolejną pozycję obowiązkowa dla fanów twórczości angielskiego mistrza pióra - Terry’ego Pratchetta. Poznaj historię z alternatywnej rzeczywistości, poruszającą temat świętego Mikołaja.

Opowieść rozpoczyna się w dzień przed Nocą Straszenia Wiedźm, będącą odpowiednikiem Nowego Roku. W Wigilię tego święta Wiedźmikołaj obdarowuje ludzi prezentami. Niestety, brak wiary ludzi sprawia, że Wiedźmikołaj znika. Potrzebny jest więc zastępca. Obowiązki zaginionego Wiedźmikołaja przejmuje śmierć. Niestety, taka zamiana sprawia, że równowaga świata zostaje zachwiana. Na pomoc wyrusza Susan - wnuczka śmierci, która postanawia odnaleźć Wiedźmikołaja. Towarzyszy jej śmierć szczurów, kruk i bóg kaca. Czasu jest jednak niewiele. Czy bohaterowie zdążą przed świtem? Zachęcamy do przeczytania tej niesamowitej historii."


Uff, to już koniec! Choć mogłabym tu dołożyć jeszcze kilka(-naście? -dziesiąt?) pozycji. Ale mam nadzieję, że znalazłaś/eś coś dla siebie w tej 20 kozich propozycji na prezenty dla moli książkowych? Koniecznie daj mi znać w komentarzu! :) 

A jeśli moje wpisy w jakiś sposób Cię inspirują, to będzie mi bardzo miło, gdy się nimi podzielisz z innymi na przykład w mediach społecznościowych. Możesz też zawsze >>> postawić mi wirtualną kawę <<<! Dzięki temu mam motywację do dalszej pracy. :) 

Uściski, k. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój czas i komentarz. :)

Ps. bardzo proszę bez spamowania w komentarzach linkami do stron firmowych - to nie przejdzie. ;)